Vyprošťování u dopravních nehod | www.hasici-vzdelavani.cz

Hlavní menu

Společné vzdělávání JPO

HZS ČR

Videopořady

Jste zde

Domů » Výkon služby

Vyprošťování u dopravních nehod

Vyprošťováním u dopravních nehod (dále jen „VDN“) je soubor činností, jejichž cílem je získat přístup pro poskytnutí pomoci osobám při dopravní nehodě a vytvořit prostor pro bezpečné vyproštění zachraňovaných osob, zvířat a majetku.

Jednotka požární ochrany (dále jen „jednotka PO“) provádí vyprošťování na základě rozhodnutí velitele zásahu. Postupy při vyprošťování jsou konkretizovány metodickými listy Bojového řádu jednotek požární ochrany a konspekty odborné přípravy. Před zahájením práce upřesní velitel zásahu veliteli jednotky PO nebo zasahujícím hasičům postup dle situace na místě zásahu.

Pravidelná odborná příprava ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se organizuje a provádí minimálně v rozsahu osnovy uvedené v části 6 přílohy č. 1 k pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR č. 57/2013, ze dne 20.12.2013, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Další podrobnosti jsou uvedeny v pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 11/2017 ze dne 6. února 2017, k činnosti jednotek požární ochrany při vyprošťování u dopravních nehod

Odborná příprava pro vyprošťování musí být zajištěna hlavním instruktorem. Na každém HZS kraje, u ZÚ, ve ŠVZ a ve Škole PO je jeden hlavní instruktor. Pravidelnou odbornou přípravu příslušníků vedou absolventi specializačníhu kurzu Instruktor vyprošťování u dopravních nehod (I-VDN) a postupují přitom podle příslušných konspektů odborné přípravy (4-2-01 až 05).

Nedílnou součástí odborné přípravy hasičů na zásahy u dopravních nehod je příprava a účast na soutěžích ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Více ZDE.

Vybraní členové jednotek SDH obcí, které jsou předurčeny k zásahům při dopravních nehodách absolvují specializační kurz „Vyprošťování u dopravních nehod pro jednotky SDH obcí“ v rozsahu 40 hodin, který je doplněn kurzem "Základy zdravotnických znalostí pro členy dobrovolných jednotek" v rozsahu 16 hodin. Podmínkou k zařazení dobrovolné jednotky do předurčenosti k záchranným pracím při silničních dopravních nehodách je úspěšné absolvování této odborné přípravy minimálně u 50 % členů této jednotky. Učební osnovy naleznete ZDE

Propřístup

 

 Seznam koordinačních pracovníků a hlavních instruktorů
HZS kraje hodnost titul příjmení jméno poznámka
MV-GŘ HZS ČR kpt. Mgr. Werich Ondřej národní koordinátor
MV-GŘ HZS ČR
HZS OLK
plk. Ing. Žaitlik Martin

CTIF, člen Komise vyprošťování a nové technologie
ČAHD z.s.

MV-GŘ HZS ČR
HZS MSK
npor. Ing. Klucho Jakub CTIF, člen Komise vyprošťování a nové technologie
ČAHD z.s.
SOS a VOŠ PO FM   Mgr. Twrdý Miroslav  
ŠVZ Brno kpt. Ing. Sotolář Jan  
Jihočeský pprap. Bc. Gabriška Michael  
Jihomoravský ppor. Ing. Jirásek Ivo  
Karlovarský npor. Ing. Horník, DiS. Jiří  
Královéhradecký ppor.   Jindra Petr  
Liberecký mjr. Mgr. Vakula Ladislav  
Moravskoslezský npor. Bc. Türke Martin  
Olomoucký ppor. Ing. Thin Pavel  
Pardubický mjr. Ing. Čermák Jaroslav  
Plzeňský npor. Bc. Zuber Zbyšek  
Praha npor. Mgr. Němec Miloš  
Středočeský npor.   Laube, DiS. Zdeněk  
Ústecký plk. Ing. Klíma Petr  
Vysočina kpt. Bc. Vodička Daniel  
Zlínský mjr. Ing. Kvasnica Pavel