Jednotky HZS ČR | www.hasici-vzdelavani.cz

Jednotky HZS ČR

Zadejte nadpis článku

Letečtí záchranáři

Záchrana osob pomocí vrtulníků ve spojení s lanovou technikou je v České republice, resp. v rámci Hasičského záchranného sboru České republiky systémově cvičena a využívána od roku 1997. Vrtulníky jsou dnes již běžně a úspěšně využívány k záchraně osob v celé řadě zemí. Záchrana osob se jejich použitím stala efektivnější, rychlejší a ve své podstatě bezpečnější pro zasahující hasiče. Vrtulníky a tedy i letečtí záchranáři mohou za určitých podmínek zasahovat ve dne, v noci i během nepříznivých meteorologických podmínek (za deště, ve větru atd.).

Integrovaný záchranný systém

Integrovaný záchranný systém (IZS) je efektivní systém  vazeb, pravidel  spolupráce a koordinace záchranných a bezpečnostních složek, orgánů státní správy a samosprávy, fyzických a právnických osob při společném provádění záchranných a likvidačních prací a přípravě na mimořádné události. Tak aby stručně řečeno „nikdo nebyl opomenut, kdo pomoci může a vzájemně si nikdo z nich nepřekážel.“

Základní složky IZS:
Hasičský záchranný sbor České republiky,
Jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje jednotkami požární ochrany,
Poskytovatelé zdravotnické záchranné služby,
Policie České republiky.

Požadavky na prostředky STS

Podle § 24 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, je Ministerstvo vnitra oprávněno mimo jiné stanovit prováděcím právním předpisem technické podmínky požární techniky.
V souladu s § 8 vyhl. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek PO, ve znění vyhl. č. 266/2005 Sb., lze požární techniku do vybavení jednotek zařadit jen v případě, že vyhovují stanoveným technickým podmínkám.
Technické podmínky požární techniky jsou stanoveny vyhl. č. 35/2007 Sb., o technických podmínkách požární techniky, ve znění pozdějších předpisů.
Tato vyhláška stanoví technické podmínky vybrané požární techniky, jejichž splnění je podmínkou pro jejich zařazení do vybavení jednotek požární ochrany:
Požární technikou pro účely této vyhlášky je:

Předpisy

Strojní služba je součástí úseku integrovaného záchranného systému a operačního řízení. Základním dokumentem strojní služby je Řád strojní služby HZS ČR vydaný nově v roce 2018.
Činnosti strojní služby se úzce dotýká vyhl. č. 35/2007 Sb., o technických podmínkách požární techniky ve zněnípozdějších předpisů, a vyhl č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek PO, ve znění pozdějších předpisů.
Dále jsou uvedeny aktuálně platné pokyny generálního ředitele HZS ČR, které ovlivnily nebo ovlivňují chod strojní služby HZS ČR.

Ročník 2009

Prostředky strojní služby

Jedním z hlavních úkolů Strojní služby je zajišťovat a udržovat provozuschopnost prostředků STS. Seznam prostředků STS je uveden v příloze č. 1 Řádu STS. Jedná se o následující prostředky:

I.       POŽÁRNÍ TECHNIKA

A.    Zásahové požární automobily

Strojní služba

Strojní služba (dále jen "STS") je na MV-GŘ HZS ČR a na HZS krajů součástí úseku integrovaného záchranného systému a operačního řízení a zajišťuje tyto úkoly:

Generální ředitelství:

Práce ve výšce a nad volnou hloubkou

Tato sekce se věnuje problematice práce ve výšce a nad volnou hloubkou v podmínkách HZS ČR.

Sekce dále řeší problematiku hasičů se specializací pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou - obecně "lezců" a leteckých záchranářů.

Pravidla soutěží VDN

Pravidla soutěží ve VDN - SIAŘ GŘ HZSČR 27/2018

Pravidla soutěží ve VDN - Příloha č. 1 - Provedení a hodnotící kritéria - Taktika provedení zásahu

Pravidla soutěží ve VDN - Příloha č. 2 - TProvedení a hodnotící kritéria - Technika provedení zásahu

Pravidla soutěží ve VDN - Příloha č. 3 - Provedení a hodnotící kritéria - První předlékařská pomoc

Doporučené scénáře pro soutěže VDN

Doporučené scénáře pro soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod si můžete stáhnou >zde<.

Duben 2016 © ČAHD z.s.

Soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod

Termíny soutěží v 2020