Společné vzdělávání JPO | www.hasici-vzdelavani.cz

Zadejte nadpis článku

Typové činnosti složek IZS při společném zásahu

Typové činnosti složek IZS při společném zásahu (dále jen „typová činnost“) jsou zpracovány podle § 18 vyhlášky č. 328/2001 Sb. ze dne 5. září 2001 o některých podrobnostech zabezpečení IZS, ve znění vyhlášky č. 429/2003 Sb. Typovou činnost vydává MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR odbor IZS a výkonu služby (oddělení IZS), redaktor kpt. Ing. Radim Křenek (tel.: 950 819 854). Typová činnost obsahuje postup složek IZS při záchranných a likvidačních pracích s ohledem na druh a charakter mimořádné události.

Přehled typových činností složek integrovanného záchranného systému při společném zásahu:

Vyprošťování u dopravních nehod

Vyprošťováním u dopravních nehod (dále jen „VDN“) je soubor činností, jejichž cílem je získat přístup pro poskytnutí pomoci osobám při dopravní nehodě a vytvořit prostor pro bezpečné vyproštění zachraňovaných osob, zvířat a majetku.

Jednotka požární ochrany (dále jen „jednotka PO“) provádí vyprošťování na základě rozhodnutí velitele zásahu. Postupy při vyprošťování jsou konkretizovány metodickými listy Bojového řádu jednotek požární ochrany a konspekty odborné přípravy. Před zahájením práce upřesní velitel zásahu veliteli jednotky PO nebo zasahujícím hasičům postup dle situace na místě zásahu.

Pravidelná odborná příprava ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se organizuje a provádí minimálně v rozsahu osnovy uvedené v části 6 přílohy č. 1 k pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR č. 57/2013, ze dne 20.12.2013, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Další podrobnosti jsou uvedeny v pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 11/2017 ze dne 6. února 2017, k činnosti jednotek požární ochrany při vyprošťování u dopravních nehod

Odborná příprava pro vyprošťování musí být zajištěna hlavním instruktorem. Na každém HZS kraje, u ZÚ, ve ŠVZ a ve Škole PO je jeden hlavní instruktor. Pravidelnou odbornou přípravu příslušníků vedou absolventi specializačníhu kurzu Instruktor vyprošťování u dopravních nehod (I-VDN) a postupují přitom podle příslušných konspektů odborné přípravy (4-2-01 až 05).

Nedílnou součástí odborné přípravy hasičů na zásahy u dopravních nehod je příprava a účast na soutěžích ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Více ZDE.

Vybraní členové jednotek SDH obcí, které jsou předurčeny k zásahům při dopravních nehodách absolvují specializační kurz „Vyprošťování u dopravních nehod pro jednotky SDH obcí“ v rozsahu 40 hodin, který je doplněn kurzem "Základy zdravotnických znalostí pro členy dobrovolných jednotek" v rozsahu 16 hodin. Podmínkou k zařazení dobrovolné jednotky do předurčenosti k záchranným pracím při silničních dopravních nehodách je úspěšné absolvování této odborné přípravy minimálně u 50 % členů této jednotky. Učební osnovy naleznete ZDE

Propřístup

Neveřejný obsah

Dobrý den. Snažíte se dostat na obsah, který není určený pro veřejnost!

Přístup k tomuto obsahu je možný pouze přes e-learningový portál hasici-elearning.cz (dále jen "portál").

Pokud jste příslušník/zaměstnanec HZS, JSDH, podnikový hasič a absolvoval jste některý níže uvedený elearningový kurz:

Informace z oblasti vyprošťování u dopravních nehod

Dopravní nehody / Požáry vozidel
Řešení mimořádných událostí

! anglická verze !

Pracovní příručka
SDIS 86 (Hasičská a záchranná služba Vienne (FR)
CTIF (mezinárodní asociace hasičských záchranný sborů)

Informační servis - SPORT

V této sekci naleznete informace k soutěžím (pozvánky, propozice, výsledky apod.):

Přebor HZS ČR v lezení na obtížnost - (historie, umístění závodníků).

Kalendář hlavních sportovních soutěží pro rok 2020 naleznete ZDE.

Příručky pro záchranáře z oblasti VDN

Od 17. 6. 2020 je na Google Play a Apple Store zdarma ke stažení aplikace Euro rescue, která vznikla ve spolupráci CTIF a Euro NCAP a obsahuje záchranářeské karty vozidel. https://youtu.be/KQR5sSC4B78

Vybrané dokumenty z oblasti VDN

Informační servis - novinky

Čtěte novinky!!! V této sekci budou zvěřejněny pozvánky na semináře, výstavy apod. Rovněž zde budeme upozorňovat na nové metodiky, pokyny generálního ředitele HZS ČR, zajímavé přírůčky apod.

Bojový řád

Bojový řád jednotek požární ochrany je vydáván formou pokynů generálního ředitele Hasičského záchranného sboru. Obsahuje jednotlivé metodické listy, které jsou podle svého zaměření rozděleny  do následujících kapitol:

Obecné zásady - O

Tato kapitola je zaměřena na činnost jednotky v jednotlivých částech operačního řízení a je provázána zejména s jednotlivými ustanoveními vyhlášky č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek PO.