Společné vzdělávání JPO | www.hasici-vzdelavani.cz

Zadejte nadpis článku

Kurz Instruktor vyprošťování u dopravních nehod

Rozvrh výuky - klikněte na odkaz

Zahájení kurzu - klikněte na odkaz

Organizace pravidelné odborné přípravy - klikněte na odkaz

Vyprošťování u dopravních nechod: Praktická část - klikněte na odkaz

pravidla pro pořádání kurzu - klikněte na odkaz

Typové činnosti složek IZS při společném zásahu

Typové činnosti složek IZS při společném zásahu (dále jen „typová činnost“) jsou zpracovány podle § 18 vyhlášky č. 328/2001 Sb. ze dne 5. září 2001 o některých podrobnostech zabezpečení IZS, ve znění vyhlášky č. 429/2003 Sb. Typovou činnost vydává MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR odbor IZS a výkonu služby (oddělení IZS), redaktor kpt. Ing. Radim Křenek (tel.: 950 819 854). Typová činnost obsahuje postup složek IZS při záchranných a likvidačních pracích s ohledem na druh a charakter mimořádné události.

Přehled typových činností složek integrovanného záchranného systému při společném zásahu:

Vyprošťování u dopravních nehod

Vyprošťováním u dopravních nehod (dále jen „VDN“) je soubor činností, jejichž cílem je získat přístup pro poskytnutí pomoci osobám při dopravní nehodě a vytvořit prostor pro bezpečné vyproštění zachraňovaných osob, zvířat a majetku.

Jednotka požární ochrany (dále jen „jednotka PO“) provádí vyprošťování na základě rozhodnutí velitele zásahu. Postupy při vyprošťování jsou konkretizovány metodickými listy Bojového řádu jednotek požární ochrany a konspekty odborné přípravy. Před zahájením práce upřesní velitel zásahu veliteli jednotky PO nebo zasahujícím hasičům postup dle situace na místě zásahu.

Pravidelná odborná příprava ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se organizuje a provádí minimálně v rozsahu osnovy uvedené v části 6 přílohy č. 1 k pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR č. 57/2013, ze dne 20.12.2013, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Další podrobnosti jsou uvedeny v pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 12/2021 ze dne 15. března 2021, k činnosti jednotek požární ochrany při vyprošťování u dopravních nehod

Odborná příprava pro vyprošťování musí být zajištěna hlavním instruktorem. Na každém HZS kraje, u ZÚ, ve ŠVZ a ve Škole PO je jeden hlavní instruktor. Pravidelnou odbornou přípravu příslušníků vedou absolventi specializačníhu kurzu Instruktor vyprošťování u dopravních nehod (I-VDN) a postupují přitom podle příslušných konspektů odborné přípravy (4-2-01 až 05).

Nedílnou součástí odborné přípravy hasičů na zásahy u dopravních nehod je příprava a účast na soutěžích ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Více ZDE.

Vybraní členové jednotek SDH obcí, které jsou předurčeny k zásahům při dopravních nehodách absolvují specializační kurz „Vyprošťování u dopravních nehod pro jednotky SDH obcí“ v rozsahu 40 hodin, který je doplněn kurzem "Základy zdravotnických znalostí pro členy dobrovolných jednotek" v rozsahu 16 hodin. Podmínkou k zařazení dobrovolné jednotky do předurčenosti k záchranným pracím při silničních dopravních nehodách je úspěšné absolvování této odborné přípravy minimálně u 50 % členů této jednotky. Učební osnovy naleznete ZDE

Propřístup

Neveřejný obsah

Dobrý den. Snažíte se dostat na obsah, který není určený pro veřejnost!

Přístup k tomuto obsahu je možný pouze přes e-learningový portál hasici-elearning.cz (dále jen "portál").

Pokud jste příslušník/zaměstnanec HZS, JSDH, podnikový hasič a absolvoval jste některý níže uvedený elearningový kurz:

Informace z oblasti vyprošťování u dopravních nehod

Dopravní nehody / Požáry vozidel
Řešení mimořádných událostí

! anglická verze !

Pracovní příručka
SDIS 86 (Hasičská a záchranná služba Vienne (FR)
CTIF (mezinárodní asociace hasičských záchranný sborů)

Informační servis - SPORT

V této sekci naleznete informace k soutěžím (pozvánky, propozice, výsledky apod.):

Přebor HZS ČR v lezení na obtížnost - (historie, umístění závodníků).

Kalendář hlavních sportovních soutěží pro rok 2020 naleznete ZDE.

Příručky pro záchranáře z oblasti VDN

Od 17. 6. 2020 je na Google Play a Apple Store zdarma ke stažení aplikace Euro rescue, která vznikla ve spolupráci CTIF a Euro NCAP a obsahuje záchranářeské karty vozidel. https://youtu.be/KQR5sSC4B78

Vybrané dokumenty z oblasti VDN

Informační servis - novinky

Čtěte novinky!!! V této sekci budou zvěřejněny pozvánky na semináře, výstavy apod. Rovněž zde budeme upozorňovat na nové metodiky, pokyny generálního ředitele HZS ČR, zajímavé přírůčky apod.